چگونه یک عنوان خوب برای پایان نامه (پروپوزال) انتخاب کنیم؟

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 19 خرداد 1398

چگونه یک عنوان خوب برای پروپوزال (یا پایان نامه) خود بنویسیم؟

 

1-    قسمت­های اصلی پایان نامه را در عنوان بگنجانید:

یکی از مهمترین قسمت­های پروپوزال، عنوان پایان نامه­ی شماست. عنوان باید به طور خلاصه نشان­‌دهنده­‌ی کل پروژه باشد. سه قسمت اصلی باید در عنوان پایان نامه گنجانده شود:

1- چالش موجود یا هدف اصلی تحقیق

2- راه حل پیشنهادی یا نوآوری شما

3- اپلیکیشن یا کاربرد تحقیق

به بیان دیگر، شما باید مشخص کنید چه مشکلی کجا وجود دارد و شما چگونه می­خواهید آن را حل کنید؟ مابقی قسمت­های پروپوزال نیز شرح همین موارد است. در زیر تعدادی مثال مناسب وجود دارد:

-        افزایش دقت الگوریتم­های یادگیری ماشین با استفاده از یادگیری تجمعی وزن­‌دار به منظور تشخیص دیابت

در مثال بالا به طور مشخص عنوان شده که هدف اصلی، افزایش دقت الگوریتم­هاست. درواقع به طور غیرمستقیم عنوان کرده­ایم که الگوریتم­های یادگیری ماشین در رابطه با تشخیص دیابت، همچنان خطا دارند و ما تلاش داریم که خطای آنها را کمتر و دقت آنها را بیشتر کنیم. در عنوان بالا، به طور واضح گفته شده است که از روش یادگیری تجمعی وزن­دار به منظور افزایش دقت استفاده می­شود. این درواقع روش پیشنهادی شماست. در انتهای عنوان نیز گفته شده که کاربرد یا اپلیکیشن این روش در تحقیق شما، تشخیص بیماری دیابت است. البته ضرورتی در رعایت ترتیب وجود ندارد و بسته به سلیقه و خلاقیت می­توانید به هرشکلی عنوان را بنویسید. اما لازم است سه مورد اصلی در عنوان مطرح شود. در زیر دو مثال دیگر ذکر شده است:

-        تعقیب نقطه حداکثر توان در سیستم­های فتوولتائیک خورشیدی به کمک شبکه عصبی مصنوعی و سیستم استنتاج فازی

در مثال بالا ابتدا هدف اصلی تحقیق، سپس کاربرد و سپس روش پیشنهادی آمده است.

-        پیش­بینی تقاضا در بازار انرژی تحت شرایط عدم قطعیت به کمک تئوری بازی ها

در مثال بالا ابتدا هدف تحقیق بیان شده که پیش بینی تقاضا است. سپس عنوان شده است که کاربرد آن در بازار انرژی است. چالش تحقیق نیز بیان شده که شرایط عدم قطعیت در بازار است. در انتها نیز روش پیشنهادی برای حل چالش و رسیدن به هدف تحقیق بیان شده است که رویکرد تئوری بازی هاست.

2-    تا جایی که ممکن است عنوان را کلی بنویسید:

این مورد ممکن است خوشایند استادان گروه آموزشی شما نباشد، اما به نفع شماست. خیلی اوقات دانشجو موضوعی را انتخاب می­کند و تمام مراحل را دقیقاً در پروپوزال و عنوان بیان می­کند؛ اما زمان پیاده­‌سازی یا شبیه‌­سازی متوجه می­شود که روش پیشنهادی درست کار نمی­کند. در این شرایط سه راه وجود دارد: یا همه‌ی فرایند (پیشنهاد و تصویب پروپوزال و...) از ابتدا شروع شود، یا داده­سازی کنید و یک کار بی کیفیت انجام دهید یا اینکه بدون توجه به عدم هماهنگی عنوان و فعالیت شما، با یک روش دیگر مسئله­ی تحقیق را حل کنید که در این صورت ممکن است داور دفاع شما یا استاد راهنمای شما، کار شما را نپذیرد. پس تلاش کنید عنوان­ها را از ابتدا کلی بنویسید تا اگر جایی به مشکلی برخوردید بتوانید با روش­های دیگر کار خود را به سرانجام برسانید. مثلاً:

به جای اینکه بنویسید «... به کمک شبکه عصبی مصنوعی پرسپترون سه لایه»، فقط بنویسید «... به کمک شبکه عصبی». یا حتی کلی­تر از این: «... به کمک یادگیری ماشین». یا کلی­تر: «... به کمک هوش مصنوعی/ یا داده‌کاوی». البته در صورتی که نوآوری اصلی تحقیق شما در روش باشد، باید جزئیات بیشتری بنویسید. ولی همان جزییات را نیز تا حد امکان کلی بنویسید. مثلاً اگر قرار است تغییری در معماری شبکه­های عصبی ایجاد کنید، لازم نیست حتما اشاره کنید که کجای معماری را قرار است تغییر دهید. فقط کافی است بنویسید «ارائه­ی یک معماری جدید از شبکه عصبی به منظور ...».

3-    مطمئن شوید که عنوان شما قبلاً جایی ثبت نشده باشد:

یکی از معضلات بسیاری از پروپوزال­ها این است که عیناً ترجمه­ی عنوان یک مقاله­ی موجود هستند. یعنی دانشجو یک مقاله را به عنوان مقاله بیس انتخاب می­کند و عنوان همان مقاله را برای خود برمی­دارد. پروپوزال ذاتاً یک پیشنهاد برای انجام یک کار جدید است. اولین قسمتی که از کار شما دیده می­شود، عنوان شماست. اگر عنوان پایان نامه­ی شما، یک عنوان تکراری باشد از همان ابتدا داور ممکن است تصور کند کار شما کپی است و با دید بدی ارائه­ی شما را داوری کند. یا حتی ممکن است در همان ابتدا در گروه تصویب نشود.

گاهی دانشگاه از شما می­خواهد که گزارش عدم وجود پیشینه از سایت ایران داک بگیرید که با این کار معمولاً مشکل برطرف می­شود. اما ایراد ایران داک این است که عنوان را تنها با پایان­نامه ها و پروپوزال­های ثبت شده­ی ایرانی مقایسه می­کند. درحالی که ممکن است عنوان شما کپی یک مقاله خارجی باشد. درصورتی که داور شما متوجه شود عنوان شما مشابه یک عنوان مقاله یا پایان‌نامه­‌ی موجود است، اولین سوالی که از شما می­پرسد این است که نوآوری شما نسبت به مقاله­‌ی مرجع یا پایان نامه­ی مرجع چیست؟ و شما باید بتوانید به این سوال پاسخ قانع کننده بدهید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. درصورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با نوشتن پروپوزال دارید، می­توانید با ایمیل majid.farzaneh91@gmail.com یا شماره تلفن­های موجود در سایت در تماس باشید.

همچنین می­توانید پروپوزال­های نمونه را که قبلاً تصویب شده‌­اند از این لینک خریداری کنید و چارچوب پروپوزال­های استاندارد را فرابگیرید.

 

 

نظرات کاربران
  1. Avatar
    1398/10/08

    سلام. خیلی مطلب مفیدی بود. ممنونم. از نمونه پروپوزالهاتونم استفاده کردم و پروپوزالمو تکمیل کردم. ایشالا توی مابقی مراحل پایان نامه ازتون بیشتر کمک میگیرم.نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی